Begin 2026 sluit Cora zijn zeven Belgische hypermarkten. Mitiska REIM neemt het vastgoed over, is vanmorgen bekendgemaakt op een bijzondere ondernemingsraad.
Geen herstel meer mogelijk
“Ondanks alle inspanningen van de teams en de ondernomen acties om de situatie te keren, blijken de resultaten zeer ontoereikend in de crisiscontext die de Belgische retailsector vandaag doormaakt. Bovendien tonen de toekomstige economische prognoses aan dat een herstel op korte en middellange termijn niet langer mogelijk is”: zo kondigt de directie het einde van Cora aan.
Verrassend is het nieuws niet: de Belgische Cora-hypermarkten kampen al jaren met tegenvallende resultaten. Het hypermarktmodel zelf wordt stilaan een anachronisme in een sector die zich steeds meer richt op nabijheid, efficiëntie en digitale kanalen. In een foodmarkt met steeds meer concurrentie, lijkt de houdbaarheid voorbij.
Moederbedrijf Louis Delhaize Group trekt zich bovendien in snel tempo terug uit de retail. Vorig jaar gingen Delitraiteur en een deel van de Match– en Smatch-winkels naar Colruyt Group, terwijl de Louis Delhaize-buurtwinkels overgenomen zijn door Delhaize. In Frankrijk en Roemenië zijn de Cora- en Match-winkels overgenomen door Carrefour, terwijl E.Leclerc de Luxemburgse tak van Cora inpalmde.
Verdelen in kleinere panden
Hoewel Louis Delhaize eind vorig jaar nog een kapitaalinjectie van dertig miljoen euro deed om Cora wat ademruimte te geven, bleef de groep vooral zoeken naar overnemers. “Geen van hen toonde interesse in het overnemen van geïntegreerde hypermarkten”, geeft het bedrijf nu echter toe. Voor alle 1.779 werknemers van Cora volgt wellicht collectief ontslag, na de sociale onderhandelingen die nu starten. De hypermarkten zouden voorlopig wel gewoon open blijven.
Het vastgoed gaat over naar Mitiska REIM, dat de winkels wil onderverdelen in kleinere eenheden voor verhuur. “Hierdoor kunnen de winkelcentra hun activiteiten voortzetten”, klinkt het. Een scenario waarbij de grote hypermarkten werden opgedeeld in kleinere commerciële ruimtes leek bij voorbaat al het meest waarschijnlijk.