Winst voor huurders, eigenaars en stad
Mortsel kampt met een aanzienlijke leegstand: in 2013 stonden 50 van de 502 commerciële panden in de gemeente leeg. De handelaars moeten immers opboksen tegen vlakbijgelegen trekpleisters als Antwerpen en Wijnegem. Om die leegstand aan te pakken, lanceert de partij Mortsel Anders bij monde van fractieleider (en zaakvoerder van een vastgoedkantoor) Naranjo Decamps nu het voorstel om de leegstaande winkels gratis te laten betrekken door starters.
Dat initiatief zou voor sommige starters de stap naar het ondernemen kunnen verkleinen, maar ook voor de eigenaars zou er een voordeel inzitten als ze geen leegstandtaks moeten betalen en bovendien moet na de proefperiode wel een normaal huurcontract worden opgesteld. Mortsel zelf vaart er uiteraard eveneens wel bij, door een opgefrist winkelhart.
Al soortgelijk initiatief in Kortrijk
Het voorstel doet denken aan het initiatief Kortrijk Zaait: daar kunnen ondernemers gedurende drie maanden, zes maanden of een jaar een leegstaand winkelpand uittesten tegen een beperkte prijs zonder dat ze zich meteen voor een langere periode moeten verbinden. De stad heeft daarover afspraken gemaakt met een aantal eigenaars.
Voor de huur van een winkel tot 100 m² gedurende drie maanden betalen nieuwkomers daar 150 euro per maand. Is de winkelruimte tussen 100 en 249 m² groot, dan wordt dat 300 euro er maand, en voor winkels tot 500 m² is dat 450 euro per maand. Na afloop van die termijn loopt het contract zonder verdere plichten af of wordt het omgezet in een klassieke huur.
Het initiatief kent er een behoorlijk succes, behalve voor enkele zeer moeilijk te plaatsen panden.